Rozhovor s Jitkou, naší HR Business Partnerkou

Dnešní rozhovor s Jitkou Hušnerovou, naší HR business partnerkou se nese v duchu budování obchodního týmu. Dozvíte se, proč jít pracovat do CFG, jak by měl vypadat úspěšný investiční obchodník nebo jak se pohybuje jeho odměna.

1.Jaké by mělo být hlavní poslání obchodního týmu?

Tak jako i v jiných společnostech, u nás je prioritním posláním obchodníků přinášet business, tedy aktivně nabízet produkty z našeho portfolia. Kromě toho ale od nich očekáváme i to, že budou pečovat o naše klienty a zprostředkovatele a šířit dobré jméno naší skupiny.

2. Proč jít pracovat do CFG právě v této době? Kde vidíte potenciál?

Skupina CFG je na trhu již více než 10 let. Zaměřujeme se na produkty a činnosti, ve kterých vidíme budoucí potenciál a jimž velmi dobře rozumíme. Stejně dobře rozumíme trhu, na kterém se pohybujeme. Nejsme tedy hráči, kteří každou chvíli převlékají kabát nebo jdou metodou pokus omyl.

Konzistentně budujeme svojí pozici na trhu, pevné vztahy s našimi klienty a stavíme interní tým profesionálů, kteří vědí, co dělají. V každé situaci vidíme příležitost a uvážlivě s ní pracujeme. Navíc veškerou naši činnost vyvíjíme s jasnou vizí, že chceme měnit svět financí.

Samozřejmě ho chceme měnit pozitivním směrem – což je velmi zajímavá přidaná hodnota. Vědět, že dobře odvedená práce přináší něco dobrého nejen mně a mému zaměstnavateli, ale i mnohým dalším.

3. Jak by měl podle tebe vypadat úspěšný investiční obchodník v CFG? Koho do týmu hledáte?

Ze zkušenosti vím, že úspěšný obchodník přistupuje ke své práci se zdravým sebevědomím, ale i pokorou. Má dobrý cit pro jednání s lidmi a odhadnutí jejich potřeb. Nebojí se různých forem komunikace, nepoloží ho první neúspěch, nýbrž v něm vidí výzvu se dál zlepšovat a posouvat. Kontakt s lidmi pro něj není rutinou, ani strašákem, ale naopak příležitost zkoušet hledat nové cesty.

4. Jak si myslíš, že by se jeho práce měla přizpůsobit dnešnímu postcovidovému trhu?

Covidový režim nás všechny naučil zefektivnit naši činnost a procesy na maximum bez nutnosti osobního setkávání. Velká část obchodu se tak přesunula do světa online a telefonické komunikace. Na to jsme jako společnost budující fintech velmi dobře připraveni. Přesto důležitost osobního kontaktu pro budování dlouhodobých obchodních vztahů nepodceňujeme, jsme otevřeni všem možným cestám pro navazování vztahů a komunikaci s našimi klienty.

5. Mzdový strop v CFG neexistuje. Kolik si ale vydělá průměrný obchodník v CFG? A kolik ten nejlepší?

Ano, odměna závisí především na výkonu obchodníka, i když ji samozřejmě může částečně ovlivnit i situace na trhu. Je tak těžké mluvit o nějakém průměru; dá se říct, že u „řadových obchodníků“ se v slabších měsících odměna pohybuje někde okolo 50 tisíc korun, v silnějších přes 80 tisíc. To se ale bavíme o nějakých průměrech, částky úspěšných obchodníků jsou tak logicky vyšší 😊

rozhovor s jitkou

6. Jaké výzvy na nového obchodníka čekají? Co přesně bude obsahem jeho práce?

Náplň práce obchodníka není nijak překvapivá, jeho úkolem je komunikovat s klienty a prodávat naše produkty. Výzvou pro něj může být neustále se měnící situace na trhu a opatrnost českých investorů, ale to je vždy subjektivní; z pohledu interního nastavení je výzvou asi jen co nejdříve se seznámit (mimo jiné) s naším produktovým portfoliem, ale s tím mu samozřejmě všichni ochotně pomůžeme.

7. CFG má pod sebou několik značek a projektů? Co přesně bude rozvíjet nový obchodník?

V CFG nejedeme v korporátních škatulkách (což také mnozí oceňují), je tak těžké říct, jaké bude přesně nastavení pracovní náplně jednoho obchodníka. Někdo se může věnovat úvěrovým produktům, někdo je silnější v investicích.

Snažíme se tak, pokud to situace umožní, ušít každému jeho pozici tzv. „na tělo“. Aktuálně nejvíce vyhlížíme obchodníky se zkušenostmi ze světa investic, aby nám pomohli s prodejem našich dluhopisů, nicméně posily uvítáme i v týmech úvěrových specialistů nebo na platformě Dluhopisomat, která se aktuálně rychle rozvíjí.

8. Je potřeba, aby měl obchodník při nástupu kmen klientů nebo mu CFG nějaký poskytne? Jedná se o práci se svěřeným portfoliem?

Jsme rádi, když obchodník pracuje s vlastním portfoliem. Má zpravidla již navázané dobré vztahy a také ví, co který z jeho klientů ocení a jaký přístup a četnost komunikace ke komu zvolit. Neříkám, že vlastními kontakty nedisponujeme, to samozřejmě ano, ale vždy si chceme být pevně jisti, komu naše „rodinné stříbro“ a péči o něj svěříme.

9. V CFG bude mít obchodník dostatek volnosti a flexibility. Co to znamená v praxi? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Každý člen našeho obchodního týmu má plnou zodpovědnost za svůj výkon, tudíž předpokládáme, že umí zodpovědně nakládat i se svým časem. Jestli mu k výsledkům pomáhají osobní schůzky, či raději zvolí pružnější telefonickou komunikaci, necháváme plně na něm a jeho zkušenostech.

Nám naše zkušenost říká, že „čas jsou peníze“ a lidé spíše ocení telefonický kontakt – dá se tak rychleji a snáze oslovit mnohem širší okruh lidí, ale spoléháme na obchodníka a jeho cit pro situaci. V rámci prvních týdnů či měsíců spolupráce chceme pro lepší vzájemné navnímání a zaučení častější pobyt v kanceláři. Poté již nic nebrání domluvit si vzájemně co nejefektivnější nastavení.

10. Mnoho kolegů si pochvaluje partu skvělých lidí. Jaké společné akce a teambuildingy organizujete a jak často?

Na CFG je skvělé, že napříč různými týmy se opravdu sešla parta fajn lidí s podobným DNA, kteří se rádi potkávají i mimo pracovní prostory. A organizace takových setkávání není jen na týmu HR. Akce vznikají z popudu různých oddělení i osob.

Zatímco dřív nám covid moc akcí neumožňoval, v posledních měsících jsme se potkali ať už na firemním teambuildingu na Císařské louce, tak třeba na bowlingových utkáních, „karetních dýcháncích“ či třeba na společné večeři.

Nejedeme podle předem daného režimu, většina těchto záležitostí vzniká spontánně. Co se firemních akcí týče, nyní už živě plánujeme vánoční večírek a soutěžíme při tom v mezifiremní i interní krokovací výzvě 😊

11. Můžeš nám shrnout, jak postupujete při výběru obchodníka? A nějaké tipy, čím tě oslovit? 😊

V rámci náboru se snažíme neplýtvat ani naším, ani uchazečovým časem. Celý náborový proces se tak snažíme shrnout do maximálně 2 schůzek. Nejdříve se uchazeč o spolupráci potká s naší recruiterkou Katarína Rytířová, následně pak již se svým budoucím nadřízeným, případně rovnou se spolumajitelem skupiny, který obchod aktivně řídí.

V případě vyšších pozic může následovat nějaká případová studie. Ta nám přiblíží, nakolik se shodují naše představy o fungování investičního trhu, businessu a vzájemné spolupráci.  Jinak ale dáváme přednost zkoušce praxí.

Aktuálně máme otevřenou pozici Obchodního zástupce. V případě zájmu nám zašlete své CV nebo se ozvěte přímo Katarína Rytířová.

Další články

Benefit, který oceňuje celý tým!

Občerstvení na pracovišti je často v inzerátech považováno za klišé. U nás tě však přesvědčíme o opaku. 😉 Káva, čaj a čokolády jsou u nás opravdu

Návrat do financí

V dubnu jsme v našemu týmu přivítali nového člena – zkušeného a úspěšného obchodního ředitele Jardu Krále. Jsme moc rádi, že nám pomůže měnit svět financí a

NENAŠEL JSI POZICI, KTERÁ BY TĚ ZAUJALA?

Pošli nám svůj životopis a my se ti ozveme, když se pro tebe něco zajímavého objeví.